2024. április 11.
12 éves a Rózsavölgyi Szalon
Ma van a Magyar Költészet Napja. És a Rózsavölgyi Szalon születésnapja is. Köszönjük, nagyon, a művészeinknek, az alkotóinknak, a munkatársaknak, újságíróknak, fotósoknak, a többi segítőszándékú színháznak, intézménynek, támogatóknak - nem utolsósorban pedig a csodás közönségünknek. Önök nélkül nem ment volna, nem menne.
"Megpörgettük" a fényképmappánkat, és ezeket a fotókat dobta ki a digitális pörgettyű. Ezek lesznek ma a "születésnapi gyertyácskák."
Molnár Piroska és Jordán Tamás - barátok. Több évtizede. Csak a Rózsavölgyi Szalonban játszanak együtt. Több produkcióban is: Kései találkozás, romance.com, A két pápa. Jordán Tamás - aki szerepel nálunk még a BÁLINT+JORDÁN=160, illetve Az utolsó óra produkciókban is - eddig csaknem 1000 alkalommal lépett fel a Rózsavölgyi előadásaiban. Molnár Piroska majdnem 600 alkalommal. Ők a „csúcstartók” itt.
És mondják rólunk: Jordán Tamás: „Rajongásig szeretek minden előadást, amelyben a Rózsavölgyi Szalonban játszom.” Molnár Piroska: „Kicsi színház – hatalmas lélekkel. Itt a színészeket visszavárják. És vissza is megyünk.”
Az alábbi fotó akkor készült, amikor Makk Károly díjat adott át a romance.com csapatának. Ugyanis 2015-ben a Vidor Fesztiválon a legszívhezszólóbb előadásért járó díjat kapta az előadás, amelyet Dicső Dániel rendezett. Makk Károly, a zseniális filmrendező, nagyszerű gondolkodó volt a zsűri elnöke. Nagyon szerettük, ma is sokat gondolunk rá. 1925-ben született. Jövőre lesz születésének 100. évfordulója. Nem mellesleg: a romance.com előadását 2015-ben mutattuk be. Játsszák: Molnár Piroska, Jordán Tamás, Sipos Vera, Domokos Zsolt, Formán Bálint. És már a 180. előadáshoz közelít, még mindig teltházakkal.
A következő fotó azt mutatja: volt egy olyan időszak a Rózsavölgyi Szalon életében, amikor Sigmund Freudot "dupláztuk". Jordán Tamás Az utolsó órában játszotta (játssza ma is) a világhíres pszichoanalitikust, Fodor Tamás pedig Az ismeretlen című darabban. Az ő Freudja azt mondta: "Sosem hagytam magam megtörni, mert rájöttem: ilyenkor csak a félelem gondolkodik az ember helyett." Jó mondat...
Nem mellesleg: Az utolsó óra túllépett a 300. előadásán. Több mint 10 éve megy a Rózsavölgyi Szalonban - teltházas sikerrel. Egy kis színház életében - gondoljanak csak bele - ez milyen óriási dolog. Alföldi Róbert rendezte, ő játssza benne Lewis professzort, aki ugyan kételkedik Freudban, mégis felkeresi őt londoni lakásában. 1939-ben járunk, odakinn "tombol a szenny", bent két intellektus a lét értelméről elmélkedik. Szenvedélyes szellemi küzdelem az idős és megrögzött ateista Freud, illetve a fiatal istenhívő Lewis között. 2013. február 14-én mutattuk be Az utolsó órát.
Már a negyedik fotó következik. Azt mutatja, amikor nem találkozhattunk. Amikor arra kényszerültünk - a magunk védelmében -, hogy otthon maradjunk. A Rózsavölgyi Szalon környéke is üres, csendes a fényképen. De mi a világjárvány maszkos hullámaiban is szerettünk volna a nézőinkkel lenni - online. Csiby Gergely és Józan László remek műsorvezetésével hétről hétre jelentkeztünk a Mi jár a fejedben? című online műsorunkkal - Karácsony Ágnes volt a szerkesztő, Dicső Dániel rendezte -, amelyben számos riportalanyt megszólaltattunk. Nem csak a művészeinket. Beszélgettünk iskolaigazgatóval, pszichológussal, a svéd nagykövettel, és még sorolhatnánk... Jártunk a kultúra "átmenetileg zárva" intézményeiben is. És vártuk, hogy nyissunk, hogy újra jöjjenek hozzánk. Együtt kibírtuk..
Jöjjön az ötödik fotó. Azt mutatja, amikor a Diplomácia című előadásunk plakátfotóját - Gordon Eszter volt a fotós - készítettük. Próbáltuk elkészíteni... Az "alanyok", Alföldi Róbert és Sztarenki Pál valahogy nehezen komolyodtak. 2018 óta játsszuk ezt a produkciót, közelítünk a 150. jubileumi előadáshoz. Elképesztő szám. Sztarenki Pál a rendező.
„Miért nem néz szembe a valósággal?” – kérdezi a Diplomáciában Raoul Nordling svéd diplomata (Alföldi) a német tábornoktól, Dietrich von Choltitztól (Sztarenki), aki visszakérdez: „Melyik valósággal? A magáéval, vagy az enyémmel?” Nordling válasza erre: „Azzal a valósággal, hogy Párizst elpusztítani értelmetlen! Értelmetlen, embertelen, ostoba, abszurd és gonosz.”
A 20. századi európai történelem egyik legtitokzatosabb története: hogyan menekült meg Párizs 1944-ben Hitler bosszújától. A párizsi svéd konzulnak, Nordlingnak mindössze egyetlen éjszakája van, hogy meggyőzze, és lebeszélje Choltitz tábornokot, hogy – Hitler parancsát végrehajtva – a francia fővárost lerombolja. Ennek a találkozásnak a története Cyril Gely darabja, a Diplomácia. Látta a szerző is, odavolt ő is.
Máris elértünk a hatodik fotóhoz. Azt mutatja, amikor a csodálatos Benedek Miklós (nagyon hiányzik) díjat ad át Ullmann Mónikának a Táncórákban nyújtott alakításáért 2017 szeptemberében. Józan László is kapott díjat ugyanakkor. A Vidor Fesztivál díját nyerték el. A Vidor zsűrijének elnöke volt Benedek Miklós. Hagyomány, hogy a díjat a díjazottaknak ott adják át, ahol eredetileg fut az előadásuk. Vagyis jelen esetben nálunk, a Rózsavölgyiben történt - a közönség előtt. Megható pillanatok voltak. Látszik Móni arcán...
A Táncórákat már nem játsszuk. Hét évig ment. Ugyanakkor Ullmann Mónika és Józan László továbbra is szerepelnek a Rózsavölgyi Szalonban, a Válásguru című remek előadásban, amelyben Brasch Bence is csatlakozott hozzájuk...
A Táncórákat már nem játsszuk. Hét évig ment. Ugyanakkor Ullmann Mónika és Józan László továbbra is szerepelnek a Rózsavölgyi Szalonban, a Válásguru című remek előadásban, amelyben Brasch Bence is csatlakozott hozzájuk...
A hetedik fotó következik a sorban. Enyvvári Péterről. Nagy kincs a kép, mert nem szereti, ha fotózzák, de hát Kincses Gyulának sikerült. Enyvvári Péter nélkül nincs Rózsavölgyi Szalon. Egyáltalán ő alakította ki a színházi teret. Ő rendezte be. Ő ismeri legjobban a tér működését. Előadásaink látványtervezője. Makettet tervez a látványról. Le is rajzolja azt. De még a szükséges kellékeket is beszerzi. Nála Sigmund Freud recepttömbje nemcsak papírhalmaz, hanem az eredeti (múzeumból kilesett) recepttömb tökéletes másolata. Péter szeret háttérben lenni. Onnan is nagyszerű alkotó, nagyszerű ember. Szeretjük.
Ez már a nyolcadik fotó. Azt mutatja, ahogyan Pokorny Lia és Őze Áron nekiállnak a két évvel ezelőtti születésnapi torta marcipánmasnijának. A születésnapi ünnepség másnapján játszották a Valami csaj(ok) című előadást, és a fotóval is jelezni szerették volna akkor: nekik már csak a masni maradt a triplacsokis tortáról. A Valami csaj(ok) azóta már nem megy, hosszú évekig volt műsoron nálunk. De Pokorny Lia játszik itt továbbra is: Király Dániellel a Keresztül-kasul című előadásban. Imádni valóak. Őze Áronnak jelenleg három rendkívül sikeres rendezése látható a Rózsavölgyiben: Behavazva, Válásguru, Miért pont kivi? És, és, és... csak annyit mondhatunk egyelőre, hogy a következő évadban színészként is visszatér hozzánk. Juhé!
Következzen a kilencedik fotó. A misztikus és világhíres "Kivi-táncot" - annak egy pillanatát - mutatja. A Kőszegi Várszínházban láthatta először a közönség a mozdulatsort, tavaly. A Miért pont kivi? előadásunk közös a baráti Kőszegi Várszínházzal (imádjuk őket), múlt nyáron ott volt a premier, aztán bekerült a produkció a Rózsavölgyibe, azóta is óriási sikerrel fut velük: Schneider Zoltán, Takács Katalin, Varga Ádám, Kiss Anna Gizella eh. Őze Áron rendezte. Szóval ott, a csodás Kőszegen találta ki a Kivi-csapat ezt a táncot, leginkább "esőűzőnek", mégiscsak szabadtéri a hely. A Miért pont kivi? zenéjére igyekezték az "orrbefogós, alámerülős Uma Thurmanos-táncot" megcsinálni (lásd: Ponyvaregény). Elképesztő sikerük volt, a tapsrendben mutatták be.
S már a tizedik fotó következik. Azt mutatja: kutyabarát hely vagyunk. Nem, annál is több. Kutyarajongó színház vagyunk. Óriási boldogság, amikor az alkotók hozzák próbára a kutyájukat, akik már ismerik a színházi közeget, csendben vannak. Vagy az előadásra jönnek a gazdival, és az öltözőben maradnak, amíg a gazdi fellép. És a színházi kutyák ismerik a tapsot: ha felzúg, már tudják, mindjárt indulnak haza. Liza, a kutyatündér is gyakran elkíséri a próbákra a gazdit, Ujj Mészáros Károlyt. Nem mellesleg: éppen a Liza, a rókatündér című filmje bemutatójának a másnapján hozták el feleségével, Balsai Mónival Lizát a Budaörsi Menhelyről. Ujj Mészáros Károly hamarosan harmadszorra rendez nálunk - a Gyerekek és az Apróbetűs szerelem után. Albert Einstein és Charlie Chaplin barátságának a történetét, találkozásaikat viszi színre. Az előadás címe: Albert és Charlie.
A tizenegyedik fotó már az utolsó előtti a sorban. Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus nemrég járt nálunk. A Díj című előadást nézte meg, amelyre meghívtuk. Az Otto Hahn Nobel-díjas kémikust játszó Seress Zoltán a taps végén - kis figyelmet kérve nézőinktől - felidézte az első jelenetét, amelyben ő - az 1946. december 10-én Stockholmban, a Nobel-díj átvétele előtti órákban játszódó történetben - azt mondja: "Itt igen magas az egy négyzetméterre jutó Nobel-díjasok száma." Seress Zoltán hozzátette: "Ma este Magyarországon a Rózsavölgyi Szalonban alighanem a legmagasabb az egy négyzetméterre jutó Nobel-díjasok száma. Hiszen jelenlétével megtisztelt minket Krausz Ferenc professzor... És mi boldogok vagyunk...."
A közönség tapsolt és bravózott. Krausz professzor azt mondta: ma este csakis az előadásnak jár a taps... Utána még sokat beszélgettünk vele. Mesélt arról is, mennyire nagyon tiszteli Lise Meitnert és az ő kutatásait, eredményeit. Előadásunkban Kiss Mari alakítja a fizikus professzornőt. Hamarosan ismét fogadhatunk egy Nobel-díjas magyar professzort A Díj előadásán... Izgulunk...
És végül a tizenkettedik fotó. Éppen csütörtök esti, 2024. április 11-én. Közvetlenül az egészen nagyszerű Bármit mondhatsz bemutatója - a vastaps - után "begurult" a születésnapi torta. Triplacsokis. Még jelmezben voltak a színészek: Kovács Patrícia és Schmied Zoltán. Zimányi Zsófia, a Rózsavölgyi Szalon alapítója, vezetője rövid köszöntőjében köszönetet mondott a művészeknek és a közönségnek. Arról is beszélt: a Bármit mondhatsz a 77. produkciónk, és a 12 évben összesen 3649 előadást játszottunk csak a Rózsavölgyiben. Vidéken is több százat...
Drága Közönségünk, olyan jó, hogy jönnek hozzánk. Olyan jó, hogy szeretik a színházat, a kultúrát, a Rózsavölgyi Szalont, és mi mindent tényleg beleadunk. Önök a mi Mecénásaink már 12 éve. Köszönjük, hogy teltházassá teszik az előadásainkat.