Mindkét magyar Nobel-díjas ajánlást írt A Díj című előadásunkhoz, amelynek ma este lesz a premierje. Végtelenül hálásak vagyunk nekik ezért. Most Krausz Ferenc fizikus professzor levelét idézzük:
"Nagy örömmel tekinteném meg ezt a számomra különös fontosságú darabot a lehető legkiválóbb alkotói csapat előadásában. Lise Meitner személyének, munkásságának nagy tisztelője vagyok és nagy örömömre szolgál, hogy tragikus történetét ezzel a darabbal is megörökíti az emberiség az utókornak, ezzel is tisztelegve egy Nobel-díjra érdemes kutató emlékének. Köszönöm, hogy ezt a nemes és bizonyára nem egyszerű feladatot felvállalták és tiszta szívből kívánok sok sikert a bemutatóhoz!"
A Díj Lise Meitner és Otto Hahn története. A két tudós közösen jutott el az atommaghasadás felfedezéséig. Lise Meitner talált rá elméleti magyarázatot. Barátok voltak, kutatótársak, a magán életükben is összejártak, együtt zongoráztak, síeltek. Lise Meitnernek zsidóként menekülnie kellett Berlinből 1938-ban. Stockholm fogadta be. Otto Hahn egyetlen cikkében, későbbi interjújában nem tett arról említést, hogy az atommaghasadás felfedezése közös volt Lise Meitnerrel. A Nobel-díjat is Hahnnak ítélték oda ezért. A fizikus professzornő a díj átvétele előtt a stockholmi szállodában készteti számvetésre a kémikus tudóst - tudományról, barátságról, árulásról, egyenrangúságról, háborúról, maradásról, menekülésről. Atombombáról. Az igazságról és a felelősségről.
Lise Meitner - Kiss Mari. Otto Hahn - Seress Zoltán. Hahn felesége - Szorcsik Kriszta. Cyril Gély darabját Herendi Gábor rendezte.
A Díj februári előadásaira már nincs jegy. Fogynak a helyek a márciusi előadásokra is. De már válthatnak jegyet áprilisra is, akár online is, IDE kattintva >>>
Köszönjük, hogy jönnek hozzánk, hogy velünk vannak, Önök nélkül ez nem menne.