A ’nekünk’ természetesen a színészeinket, az alkotóinkat, a munkatársainkat jelenti.
Nem titkoljuk: igazán nagyon nehéz helyzetbe került a színházunk. A korábbi években sikerült bizonyos pályázati forrásokhoz jutnunk, amelyekből az előadásaink létrehozását tudtuk részben finanszírozni. Most egyáltalán nincs ilyen forrásunk. Megrendített, felkavart, lesújtott minket ez. De azt tudjuk és érezzük, hogy a valódi teljesítmény, a valódi eredmények – számítanak a Közönségünknek. Olyan különös, hogy a pályázatunknak – kötelező egy összefoglaló címet kitalálni – azt a címet adtuk: MI SZÁMÍT IGAZÁN?
A 75 férőhelyes színházunk 11 év alatt eddig 75 saját bemutatót és több mint 2500 egyéb programot tartott. 200 ezer néző fordult meg itt idáig. Csak tavaly 22 városba 36 vendégjátékot vittünk. A Rózsavölgyi Szalon nyitása óta több mint tízszeresére nőtt az előadások nézőszáma. Jelenleg 17 produkciónk van műsoron, közülük a „legidősebb” Az utolsó óra, amelyet 2013. február 14-én mutattunk be és a 300. előadás felé közelít. Más előadásaink is óriási sikerszériát érnek el. Néhány példát emelünk csak ki. A romance.com (Molnár Piroska és Jordán Tamás főszereplésével) túllépte a 150. előadást. A Táncórák (Ullmann Mónika, Józan László) és a Diplomácia (Alföldi Róbert, Sztarenki Pál főszereplésével) szintén túl van a 100. előadáson. Az 50. környékén járnak (túl vagy közel): Kései találkozás (Molnár Piroska, Jordán Tamás), A két pápa (Lukács Sándor, Jordán Tamás, Molnár Piroska, Trokán Anna), Végszó (Gálvölgyi János, Györgyi Anna, Csiby Gergely, Bajor Lili, Kovács Máté), Churchill és Garbo (Nagy-Kálózy Eszter és Hegedűs D. Géza), Keresztül-kasul (Pokorny Lia, Király Dániel).
Nálunk lép fel a legtöbb Nemzet Színésze, sokan a Kossuth-díjasok közül is, de ugyanilyen fontosnak tartjuk a tehetséggondozást, vagyis a nagy nevek mellett rendre megjelennek itt fiatal művészek, pályakezdők, akiknek további lehetőségeket adunk.
Arról is írtunk a pályázatunkban, pályázatainkban: „Olyan darabokat tűzünk műsorra, amelyek értéket képviselnek a magyar és külföldi irodalomban, s amelyeket még nem mutattak be, vagy színpadi változatban még nem kerültek színre Magyarországon. Ehhez – egyes évadra készülve – több mint 100 külföldi darabot olvasunk el, illetve továbbra is kiemelt célunk magyar kortárs darabok színrevitele. Erre épül a Drámafejlesztő Műhelyünk, amely idén 10 esztendős.”
Mi azt képviseljük: ha bizonytalan is körülöttünk minden, a művészet megerősít minket. A Rózsavölgyi Szalon állandó párbeszédben van a közönségével. Ez a színház lényege, ez az élő és eleven kapcsolat. Ezt pedig nem akarjuk elveszíteni…
Egyelőre gondolkodunk, mit tudunk tenni. Ma hoztuk volna nyilvánosságra, milyen bemutatókat tervezünk a 2023/24-es évadban. Kénytelenek vagyunk újra tervezni. (Három bemutatónk biztos, hiszen a színészeink számítanak rá. A többi kapcsán még egyeztetünk.)
Mindent megteszünk, hogy megoldást találjunk a krízisre. Végtelenül hálásak vagyunk a Művészeinknek, a Közönségünknek, velük együtt erős a Rózsavölgyi Szalon közössége.
Még valami: szolidárisak vagyunk azokkal az előadóművészeti műhelyekkel, amelyek hasonló helyzetbe kerültek. Most egymásra is vigyáznunk kell.
Az újra tervezésben, a jövő átgondolásában lelkileg is megerősítenek minket művészeink nyilatkozatai a Rózsavölgyi Szalonról:
Jordán Tamás: „Rajongásig szeretek minden előadást, amelyben a Rózsavölgyi Szalonban játszom.” Molnár Piroska: „Kicsi színház – hatalmas lélekkel. Itt a színészeket visszavárják. És vissza is megyünk.” Pokorny Lia: „Olyanná válunk itt a közönséggel együtt, mintha egy nagy családi ünnepségre érkeznénk, tehát nem egy estére a sok közül, hanem egy kitüntetett alkalomra.” Gálvölgyi János: „A Rózsavölgyi Szalon a színházat és a színészt is értéknek tekinti. Ezért vagyunk itt.” Hegedűs D. Géza: „A Rózsavölgyi Szalonban egy komoly polgári, szellemi hagyomány fölmutatása jelenik meg színházi ajánlatként azok számára, akik betérnek ide.” Györgyi Anna: „Varázslatos hely.” Őze Áron: „Értékek születnek a Rózsavölgyi Szalonban. Egy értékvesztett világban ez kapaszkodót jelent sokaknak. Tíz év alatt tekintélye lett ennek a színháznak átgondolt és mindig friss repertoárjával.” Bánfalvi Eszter: „Mi, színészek, családtagok vagyunk a Rózsavölgyiben.” Mertz Tibor: „A Rózsavölgyiben a kollégák közül azok is barátokká válnak, akik korábban még nem játszottak együtt színpadon. A Szalon hangulata kiváltja ezt belőlünk.”
Fotók: előadásaink, ünnepeink, díjaink
Fotósok: Éder Vera, Gordon Eszter, Szokodi Bea, Kallus György, Molnár Miklós, Mészáros Gábor